W serii #OMIDATopManagement przybliżamy sylwetki managerów, którzy odgrywają kluczowe role w OMIDA Group. Poznajcie lepiej ścieżkę ich kariery i odkrywajcie działania i decyzje, które miały kluczowy wpływ na rozwój naszej grupy.
Zapraszamy do wywiadu z Krzysztofem Boryszewskim, Dyrektorem Zarządzającym i Członkiem Zarządu Omida SSC i Członkiem Zarządu Omida Finance.
Krzysztof, opowiedz nam dzisiaj o sobie, swojej aktualnej roli, doświadczeniu i decyzjach zawodowych. Zacznijmy od początku Twojej historii biznesowej. Jakie były kluczowe etapy w twojej karierze?
Moja kariera zawodowa zaczęła się od aplikowania na stanowisko koordynatora ds. jakości. Życie jednak napisało inny scenariusz i objąłem stanowisko szefa działu dokumentacji, a później także działu obsługi klienta. Pracowałem wcześniej w firmie transportowej, która prowadziła własny tabor, co dało mi szerokie spojrzenie na funkcjonowanie całej organizacji. Przez siedem lat prowadziłem również własną firmę transportową, co pozwoliło mi zdobyć cenne doświadczenie w branży TSL.
Z perspektywy już przeszło 20 lat doświadczenia mogę stwierdzić, że droga ta nie była przypadkowa, ale zdecydowanie udana. Kilka lat pracy i pełnego zaangażowania w usprawnianie procesów w naszej organizacji doprowadziło mnie do objęcia stanowiska dyrektora zarządzającego i członka zarządu Omida SSC. W mojej obecnej roli jedną z największych zalet jest codzienna różnorodność zadań i wyzwań, która sprawia, że każdy dzień może wyglądać inaczej. Zakres obowiązków jest szeroki: od zarządzania backlogiem zadań, analiz raportów, operacyjnych kpi, poprzez zarządzanie projektami a skończywszy na opracowaniu planów strategicznych.
Studiowałeś na kierunku związanym z zarządzaniem finansami, ale również transport i logistykę. Jak łączysz wiedzę z tak różnych kierunków w codziennej pracy?
To całkiem dobry i nierozerwalny duet. Nie stwierdzę nic odkrywczego jeśli powiem, że poza sprzedażą i obsługą operacji, to finanse są tzw. trzecią nogą dla każdej firmy z sektora TSL. W naszej branży znajomość podstawowych praw ekonomii to za mało, ważne jest ciągłe obserwowanie i patrzenie w przód na trendy finansowe, aby móc reagować na sytuacje z wyprzedzeniem.
Co Cię przyciągnęło do kwestii jakościowych i zarządzania procesami?
Moje wcześniejsze doświadczenia otworzyły mi oczy na funkcjonowanie całej organizacji. Pracując w spedycji, mogłem zobaczyć, jak różne procesy operacyjne są realizowane. To naturalnie skierowało mnie w stronę zarządzania jakością i procesami. Zrozumiałem, że jakość to kluczowy element każdej organizacji, wpływający na satysfakcję klienta i efektywność operacyjną.
Ponieważ wiemy, że twoja kariera w OMIDA Group przyjmowała różne formy i stanowiska, opowiedz, jak to było od początku.
Pracując już w branży TSL jakiś czas, nie ukrywam, że obserwowałem rozwój OMIDY z podziwem dla jego dynamizmu, inicjatyw towarzyszących i przedsiębiorczości prezesów OMIDA Group Marka i Bartka, więc jak tylko pojawiła się okazja aplikowania na stanowisko związane z zarządzaniem jakością, zdecydowałem się spróbować swoich sił. Jak to zwykle bywa, rzeczywistość i potrzeba chwili napisały inny scenariusz i finalnie dołączyłem do firmy na stanowisko Kierownika Działu Dokumentacji i Biura Obsługi Klienta.
Co uważasz za najciekawszy aspekt pracy w Omida SSC?
Ktoś musi odwalać czarną robotę… a tak na poważnie, wybór ścieżki kariery w tzw. działach wsparcia był podyktowany wieloma względami. To wszystko na płaszczyźnie wielu wzajemnie przenikających się procesowo obszarów i całego spektrum emocji związanych z każdą zmianą organizacyjną. Jednocześnie i nieodmiennie, jako największą zaletę pracy w Grupie OMIDA, na pierwszym miejscu cenię atmosferę pracy w tak dużej organizacji, bez sztywno narzuconych ram korporacyjnych, co w mojej ocenie może mieć miejsce wyłącznie przy profesjonalnym podejściu do obowiązków ze strony osób odpowiedzialnych i pracowników ich zespołów. Potwierdzają to również wyniki badania Great Place to Work, gdzie udało nam się o 2 punkty procentowe poprawić wynik rok do roku na poziomie Omidy SSC.
A największe wyzwania, z którymi musiałeś się zmierzyć?
Dla mnie było to uporządkowanie tematu dokumentacyjnego w momencie, gdy firma tego najbardziej potrzebowała. Wprowadzenie nowych systemów i procedur, które umożliwiały kontrolę. Na początku nie było odpowiednio skonfigurowanych do pracy narzędzi w postaci ustabilizowanych systemów bądź raportów, natomiast spotkałem na swojej drodze świetnych ludzi, co ważniejsze stanowiących zespół, bez którego sukces nie byłby możliwy. Wymagało to ogromnej pracy i dzięki zespołowi udało się to osiągnąć. Jednocześnie ten projekt dał mi wiele satysfakcji i nauczył, jak ważna jest praca zespołowa.
Jakie są twoje priorytety, jeśli chodzi o pracowników Omida SSC?
Obecnie jesteśmy w ostatniej fazie projektu budowy modelu kompetencji, który pozwoli nam lepiej identyfikować obszary wymagające rozwoju i zaplanować odpowiednie działania szkoleniowe. Tworzenie środowiska, w którym pracownicy wiedzą, że mogą polegać na organizacji wspierającej ich rozwój, jest kluczowe. Chcemy, aby nasi pracownicy mieli jasną ścieżkę rozwoju i mogli czuć się zmotywowani do dalszej pracy.
Zarządzanie poprzez cele w Omida SSC
Jestem praktykiem i opieram swój styl zarządzania na metodzie Management by Objectives (MBO), system ten umożliwia powiązanie celów indywidualnych poszczególnych pracowników z celami firmy i zachowanie spójności działań. Wierzę też, że osiągnięcie sukcesu każdej firmy i projektu jest budowane poprzez zaangażowaną, usatysfakcjonowaną i wydajną kadrę, dlatego istotne jest opracowanie i stosowanie odpowiednich kryteriów do ocen okresowych, z użyciem wybranych KPI (m.in. w wymiarze ilościowym oraz jakościowym oceny wyników pracownika).
Mógłbyś nam opowiedzieć o celach strategicznych na najbliższe lata?
Mamy trzy główne cele strategiczne: sfokusowanie się na rozwoju wewnętrznym grupy, podniesienie efektywności i jakości obsługi, oraz wsparcie projektu Integratora Logistycznego, który ma na celu łączenie spółek z sektora TSL w celu zwiększenia rentowności i wydajności. Chcemy, aby Omida SSC stała się kluczowym elementem w strategii całej grupy, dostarczając innowacyjne rozwiązania i wsparcie dla wszystkich spółek wchodzących w jej skład.
Jakie projekty były dla ciebie najbardziej satysfakcjonujące?
Zdecydowanie jednym z najciekawszych projektów było uruchomienie spółki finansowej Omida Finance. Chciałem wesprzeć ten projekt i jako osoba znająca doskonale całą strukturę współpracy z przewoźnikami oraz metodologię rozliczeń dołączyłem do zarządu spółki wraz z Michałem Kaźmierczakiem i Michałem Należytym. Projektowanie wszystkiego pod potrzeby grupy i tworzenie skrojonych na miarę produktów było wyjątkowym wyzwaniem. Produkt Omida Finance wymagał dużej koordynacji i zaangażowania wielu działów, ale ostateczny efekt przyniósł ogromną satysfakcję. Z założenia Omida Finance ma pełnić rolę podmiotu finansującego przewoźników dla wszystkich spółek z Grupy oraz w przyszłości dostarczać inne nowoczesne rozwiązania wspierające interesy Grupy.
Cel nadrzędny jest prosty: uczynić finanse mniej skomplikowanymi i bardziej dostępnymi dla firm w tej dynamicznie rozwijającej się branży.
A w jaki sposób Omida Finance wspiera przewoźników współpracujących z Grupą OMIDA? Jakie narzędzia wykorzystujecie w tym celu?
OmiPay to program dla przewoźników zaprojektowany tak, aby zapewniać szybki dostęp do pieniędzy, maksymalną prostotę i transparentność procesu. W odróżnieniu od tradycyjnych rozwiązań finasowania faktur, OmiPay wymaga minimum formalności, m.in. przewoźnicy współpracujący ze spółkami OMIDA Group mogą dołączyć do programu bez konieczności badania kondycji finansowej. Omida Finance zapewnia użytkownikom w mobilnej aplikacji intuicyjny interfejs z widokiem wszystkich faktur przeznaczonych do finansowania i czytelny kalkulator kosztów, jakie ponosi przewoźnik za wcześniejszą wypłatę środków. Co ważne zapewniamy najwyższe standardy bezpieczeństwa procesu i finansów mając na względzie ryzyka związane z fraudem.
Pierwszą spółką z grupy, która objęła programem finansowania swoich Przewoźników jest Omida Logistics, wraz z sukcesem i pozytywnym feedbackiem z rynku zdecydowaliśmy się na rozszerzenie programu na kolejną spółkę z grupy – Stark Log. Mogą zdradzić, że wkrótce kolejne spółki z grupy będą mogły zaproponować rozwiązanie swoim dostawcom.
Co pozwala ci utrzymać energię i działać na pełnych obrotach?
Codzienny sport daje mi możliwość oderwania się od problemów i swego rodzaju reset umysłu. Regularne treningi, gra w koszykówkę, siłownia, bieganie i jazda na rowerze z rodziną a zimą narty pozwalają mi utrzymać balans między życiem zawodowym a prywatnym. Sport pomaga mi oczyścić głowę i zresetować się, jest to dla mnie najlepszy sposób na naładowanie baterii i przygotowanie się do nowych wyzwań.
Od małego sport był istotnym elementem mojego życia i tak pozostało do dzisiaj, tyle tylko, że z wiekiem pewne priorytety i preferencje sportowe się zmieniają. Już nie gra się z kolegami na osiedlowym boisku, ale za to na cotygodniowym spotkaniu na koszu.
Krzysztofie, dziękujemy Ci serdecznie za inspirującą i pełną motywacji rozmowę.
Dziękuję również.